Sport – sporty walki

Sport – sporty walki

Tryb studiów: stacjonarne
Rodzaj studiów: I stopień (licencjackie)
Specjalność: sporty walki

Kierunek studiów, który jest nowością w programach edukacyjnych w Polsce. Studiować mogą zarówno zawodnicy sportów walki, ćwiczący sztuki samoobrony lub systemy combat oraz wszyscy chcący nauczyć się walki wręcz oraz zdobyć zawód instruktora. Absolwenci uzyskują uprawnienie instruktora mieszanych sztuk walki (mma), samoobrony oraz trenera przygotowania motorycznego w sportach walki.

Plan studiów obejmuje ponad 500 godz. szkolenia w sportach walki, takich jak:

– boks,
– taekwon-do,
– zapasy/grappling,
– muay thai/kickboxing,
– mieszane sztuki walki (mma),
– walka wręcz z bronią (Mastro Defence System),
– strategia walki i rozwiązywania sytuacji konfliktowych,
– specjalizacja trener przygotowania motorycznego w sportach walki,
– specjalizacja instruktorska z samoobrony,
– specjalizacje instruktorskie sportowe wg zainteresowań studentów: bjj (brazylijskie jiu jitsu), boks, kickboxing, mma, taekwon-do, zapasy.

Ponadto w planie studiów znajdują się zajęcia obejmujące:

– moduł biologicznego wspomagania procesu szkolenia sportowego,
– moduł rozwoju osobistego i relacji społecznych,
– moduł przygotowania motorycznego,
– moduł działań profilaktyczno-zdrowotnych,
– moduł ćwiczeń usprawniających,
– badania naukowe w sportach walki.
Zobacz film promocyjny kierunku Sport – Sporty walki!

 

Zobacz film promocyjny kierunku Sport – Sporty walki (wywiad z doc. dr Zbigniewem Bujakiem)

 

Po ukończeniu studiów licencjackich istnieje możliwość kontynuacji nauki na 2-letnich studiach magisterskich i zdobycia uprawnień nauczyciela wychowania fizycznego. Wybrane tematy, które są realizowane w trakcie studiów:

  • taktyka działania w samoobronie i w walce sportowej. Przygotowanie taktyczne w procesie treningu sportowego.
  • przygotowanie psychiczne i fizyczne do rozwiązywania typowych i niestandardowych sytuacji konfliktowych.
  • pozycje walki: normalna, odwrotna, frontalna i sytuacyjna. Praca nóg – ustawienie, kroki, odskoki, doskoki, uskoki, wykroki, zejścia. Poruszanie się z gardą. Ćwiczenia „czucia”, skracania i wydłużania dystansu.
  • doskonalenie i utrwalanie ciosów i kopnięć „na worku” i tarczowanie. Obrony przed ciosami sierpowymi, łokciem i kolanem. Praca w klinczu na środku „klatki”.
  • nauka obaleń oraz rzutów. Nauka pozycji w parterze (garda, pozycja boczna, dosiad, plecy). Ćwiczenia szybkości reagowania z wykorzystaniem poznanych technik walki mma.
  • kopnięcia po obrocie. Doskonalenie obaleń i rzutów. Sprowadzenia do parteru z klinczu. Zadaniowe formy walki mma.
  • obrona przed klinczem, zrywanie kontroli na środku i przy siatce. Wstawanie po obaleniach na środku klatki oraz wykorzystując siatkę. Przykłady ćwiczeń wzmacniających obręcz barkową ze współćwiczącym.
  • co jest bronią? Dobywanie broni/narzędzia. Postawy w walce ofensywnej i defensywnej. Poruszanie się w walce z bronią i bez broni. Ćwiczenia „czucia dystansu”. Różne formy organizacyjne prowadzenia zajęć walki wręcz.
  • rodzaje ataków nożem – w miejscu i w ruchu indywidualnie. Cele i podstawowe sposoby ataku nożem. Sposoby wykorzystania noża przeciwko atakowi nożem. Podstawowy drill z nożem pojedynczo i w dwójkach. Prawne ramy obrony koniecznej.
  • użycie impacttoola (kubotan, długopis taktyczny). Utrwalanie wybranych działań techniczno-taktycznych z wykorzystaniem noża i pałki. Ćwiczenia reakcji prostej na bodźce dźwiękowe, czuciowe i wizualne.
  • ćwiczenia reakcji złożonej na bodźce mieszane. Gołe ręce vs narzędzie walki: działania operujące na gałkach ocznych, tętnicach szyjnych, tchawicy i kroczu jako sposoby rozwiązania sytuacji zagrożenia, możliwości rozbrojenia i przejęcia kontroli. Ćwiczenia reakcji złożonej na bodźce mieszane.
  • broń improwizowana w walce wręcz: długopis, klucze, parasol, telefon – użycia sytuacyjne. Nawykowe opanowanie 2-3 technik prowadzące do wzrostu skuteczności w różnych wariantach ataku przeciwnika. Ćwiczenia wzmacniające przedramiona – conditioning.
  • techniki walki w wyskoku i po obrocie z wykorzystaniem tarcz. Elementy combat taekwon-do z nożem.
  • doskonalenie i utrwalanie sformalizowanej i dowolnej walki z cieniem. Walki „do pierwszego trafienia” z liczeniem punktów.
  • kopnięcia po obrocie. Kombinacje CHORAKE FAD HANG, HAK NGUANG AIYARA, NAKA BID HANG. Walki „do pierwszego trafienia” ze zmianą współćwiczącego.
  • ciosy kontrujące w miejscu, po odskoku, zakroku i z odejściem, po uniku i odchyleniu w różnych formach organizacyjnych. Walki „do pierwszego trafienia„ ze zmianą współćwiczącego..
  • nauczanie techniki walki w zapasach w pozycji niskiej. Przewroty w parterze z różnym opanowaniem głowy, ramion i tułowia typu: „półnelson”, „rolady”, „klucze” itp..
  • nauczanie techniki walki w zapasach w pozycji wysokiej. Przerzut przez ramię, biodro, plecy – różne warianty.
  • podstawowe czynności zawodowe instruktora samoobrony lub sportu walki – ranga czynności w zależności od doświadczenia i osiągnięć.

 

ZAPISZ SIĘ!

Ułatwienia dostępu