Filia AWF w Białej Podlaskiej (Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu) przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Białej Podlaskiej realizowała w okresie od maja do czerwca bieżącego roku pilotażowy projekt pn. „Powiatowy program walki z otyłością wśród dzieci z terenu powiatu bialskiego”. Projekt objął trzy szkoły podstawowe: w Rossoszu, Tłuśćcu i Konstantynowie.

Celem projektu było prowadzenie działań edukacyjnych w zakresie kształtowania i utrwalania prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci w wieku szkolnym, zagrożonych nadwagą i otyłością. Projekt realizowany był w formie pozaszkolnych zajęć edukacyjnych dla dzieci i ich rodziców, w ramach których przeprowadzono wykład pt. „Odkrywanie ogólnych zasad żywienia dzieci i skutków niekontrolowanego spożycia energii z drinków, chipsów i słodyczy” oraz pięć zadań warsztatowych. Pierwsze zadanie pod nazwą „Odkrywanie pomiarów antropometrycznych” polegało na wykonaniu pomiarów antropometrycznych, pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu glukozy we krwi. Podczas realizacji drugiego zadania pn. „Żywieniowy odkrywca” dzieci przy pomocy specjalnych wag określały zawartość tłuszczu, cukru i soli w wybranych produktach i potrawach. W zadaniu trzecim pt. „Odkrywanie Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Ruchowej” omówiono rolę poszczególnych grup produktów w prawidłowym żywieniu dzieci oraz przeprowadzono zajęcia praktyczne pn. „Ruch to zdrowie”, podczas których kształtowano umiejętności prawidłowego wykonywania ćwiczeń fizycznych. W ramach czwartego zadania dzieci zostały wyposażone we wzorcowe jadłospisy i przykładowe zestawy ćwiczeń do stosowania w domu przez trzy miesiące. Zadanie piąte pt. „Odkrywanie pomiarów antropometrycznych po raz drugi”, polegało na ponownym wykonaniu pomiarów u dzieci po 3 miesiącach stosowania zaleconych jadłospisów i ćwiczeń.

Podczas spotkań dzieci otrzymały drobne upominki, składające się ze zdrowych przekąsek w celu pokazania, jakimi produktami można zastąpić przekąski szkodliwe.

Projekt realizowany był przez pracowników naukowo-dydaktycznych Pracowni Żywienia Człowieka, Katedry Nauk Przyrodniczych AWF w Białej Podlaskiej pod kierownictwem dr. hab. prof. AWF Jana Czeczelewskiego oraz studentów – członków Studenckiego Koła Naukowego „DIETETYK”.

DSC_0565 DSC_0588 DSC_0594 DSC_0620 DSC_0668 DSC_0670